https://www.facebook.com/castlelagerzimbabwe/https://www.facebook.com/castlelagerzimbabwe/

Seven Zim stars up for the 2018 Regional Annual Sports Awards

The nominees for the Southern African sports awards have been announced with seven Zimbabweans nominated for the prestigious awards.

By SportBrief Reporter

The nominees for the African Union Sports Council (AUSC) Region 5 third edition of Regional Annual Sports Awards (RASA 2018), scheduled to take place in Johannesburg on the 26 May 2018, hosted by South Africa at Birchwood Hotel have been released with seven of our local personnel in the fold.

Voting has begun for the awards which are in 10 categories, and with the Zimbabwean contingent nominated in seven of those categories, there is optimism that some silverware is going to come our way.

Among the nominated Zimbabweans is Motorcross Rider Tanyaradzwa Muzinda who has been nominated for Junior Sportswoman of the year, Karateka Samson Muripo, (Sportsman of the year) and Wheelchair racer Elford Moyo (Sportsman of the Year with a Disability).

The African Union Sports Council (AUSC) Region 5 is one of the five Regions entrusted with the responsibility to develop sport under the African Union. The council is composed of members namely: Angola, Botswana, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namibia, South Africa, Swaziland, Zambia and Zimbabwe.

And the AUSC Region 5 CEO, Stanley Mutoya, expressed his excitement at seeing the RASA brand grow the manner in which it has since its inaugural edition in 2016.

“Today we have 9 member countries taking part in the third edition, a serious growth because in 2016 we only had 5 member countries taking part. This is an indication that we have a good product to commercialize and know the corporates in our region will be keen to partner with us”

The third edition of RASA 2018, will kick off with a regional boxing bonanza and Regional Professionals Boxing seminar, leading up the night of glimpse and glamour were the winners for the 2018 edition will be announced.

Here is a full list of the Awards Nominee:

 

JUNIOR SPORTSMAN OF THE YEAR

  1. Teboho Lelimo, Chess, Lesotho.
  2. Thandolwethu Motsa, Taekwondo, Kingdom eSwatini.
  3. Delano Muller, Kickboxing, Namibia
  4. Karabo Sibanda, Athletics, Botswana
  5. Kennedy Luchembe, Athletics , Zambia

 

JUNIOR SPORTSWOMAN OF THE YEAR

  1. Tshegofatso Tsiang Tennis, Botswana
  2. ‘Malillo Phera, Chess, Lesotho
  3. Charlize Van Zyl, Gymnastics Namibia
  4. Carlota Munave, Taekwondo, Kingdom eSwatini
  5. Lubuuto Bwalya, Chess, Zambia
  6. Tanyaradzwa Muzinda, Motorcross, Zimbabwe

 

SPORTSMAN OF THE YEAR

  1. Ofentse Bakwadi, Karate, Botswana.
  2. Peter Banda, Football, Malawi.
  3. Julius Indongo, Boxing, Namibia,
  4. Luvo Manyonga, Athletics South Africa.
  5. Sibusiso Matsenjwa, Athletics, Kingdom eSwatini.
  6. Patson Daka, Football Zambia.
  7. Samson Muripo, Karate, Zimbabwe

 

SPORTSWOMAN OF THE YEAR

  1. Onkemetse Francis, Chess, Botswana
  2. Neheng Khatala, Athletics, Lesotho.
  3. Tabitha Chawinga, Football, Malawi.
  4. Helalia Johannes, Athletics, Namibia,
  5. Caster Semenya, Athletics, South Africa.
  6. Phumlile Ndzinisa, Athletics, Kingdom eSwatini
  7. Mupopo Kabange, Athletics, Zambia
  8. Helen Costa Sinclair, Bodybuilding, Zimbabwe

 

SPORTSMAN OF THE YEAR WITH A DISABILITY

  1. Keatlaretse Mabote, Athletics, Botswana
  2. Johannes Nambala, Athletics, Namibia.
  3. Dyan Buis, Athletics, South Africa.
  4. Mcebo Dludlu, Athletics, Kingdom eSwatini
  5. Elford Moyo, Wheelchair racing, Zimbabwe

 

SPORTSWOMAN OF THE YEAR WITH A DISABILITY

  1. Nonofo Zingwa, Special Olympics, Botswana.
  2. Lahja Ishitile, Athletics, Namibia.
  3. Illse Hayes, Athletics, South Africa.
  4. Phenduliwe Mavuso, Athletics, Kingdom eSwatini
  5. Margaret Bangajena, Wheelchair racing, Zimbabwe

 

SPORTS TEAM OF THE YEAR

  1. Botswana 4 x 400 meters Men Relay, Athletics, Botswana
  2. Namibian U20 National Team, Rugby, Namibia
  3. Springbok Sevens Team, Rugby, South Africa
  4. Sihlangu Semnikati – Football, Kingdom eSwatini
  5. Zambia Football U20 National Team, Football, Zambia
  6. Zimbabwe Rugby Sevens, Rugby, Zimbabwe

 

COACH OF THE YEAR

  1. Mogomotsi Otsetswe, Athletics, Botswana
  2. Griffin Saenda Junior, Football, Malawi.
  3. Nestor Tobias, Boxing, Namibia
  4. Jean Verster, Athletics, South Africa
  5. Thabo Vilakati, Football Kingdom eSwatini.
  6. Beston Chambeshi, Football, Zambia

 

JOURNALIST OF THE YEAR

  1. Ramajake Monamane, Lesotho
  2. OG Molefe, South Africa
  3. Ntokozo Magongo,Kingdom eSwatini
  4. Mathews Kabamba, Zambia

 

SPORTSPERSON OF THE YEAR

  1. Karabo Sibanda, Athletics Botswana.
  2. Bernadetta Mzika, Football, Malawi,
  3. Luvo Manyonga, Athletics South Africa.
  4. Tony Tsabedze, Football, Kingdom eSwatini.
  5. Samson Muripo, Karate, Zimbabwe

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *